Konvičky Mangala a Satya na džala néti - průplach nosu

Neohodnoceno
 

Konvičky Mangala a  Satya na džala néti - nosní sprchu / sada na jógovou ranní hygienu.

Dostupnost Zvolte variantu Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné
Varianta
99 Kč 149 Kč 159 Kč 199 Kč od 99 Kč    
Kategorie Ostatní jógové pomůcky
 

Džala Néti (Jala Neti)

Džala Néti je tradiční způsob přirozeného čištění nosu - výplach nosních dírek slanou vodou. Při praktikování této metody dochází ke zvlhčování nosní sliznice a čištění nosních dutin. Jedná se o vynikající prevenci proti alergiím, nachlazení a astmatu. Džala Néti současně působí na nervová zakončení uvnitř nosu, čímž navozuje pocity lehkosti a pomáhá při bolestech hlavy, úzkostech nebo depresi.

Konvička Mangala

Designová konvička Mangala je vyrobena z červeného plastu. Objem konvičky je 200 ml, rozměry 13.4 cm x 9.5 cm x 5.7 cm. Balení obsahuje konvičku a víčko.

Konvička Satya

Praktická neti konvička z kvalitního bílého plastu. Objem konvičky je 200 ml, rozměry 17.5 cm x 7.5 cm x 4.1 cm.

Sada na jógovou ranní hygienu (Mangala / Satya)

Sada obsahuje konvičku Mangala / Satya a stěrku jazyka. Stěrkou se odstraňuje nepříjemný povlak jazyka, který obsahuje bakterie a toxiny a je často také příčinou nepříjemného zápachu z úst. Pravidelné užívání omezuje také pravděpodobnost vzniku zánětů v oblasti hrtanu.

Technika džala néti

Pro provedení nosní sprchy je třeba připravit si přibližně 0,2 až 0,5 litru mírně osolené vody (ideálně převařené z důvodu hygienické bezpečnosti). Množství soli je zhruba jedna zarovnaná kávová lžička na půl litru vody, čímž se docílí přibližně koncentrace fyziologického roztoku. Pokud je soli málo, voda v nose nepříjemně pálí, velké množství soli může naopak v dlohoudobém horizontu negativně působit na nosní sliznici.

Někteří jógíni používají pro výplach nosu teplou vodu, jiní vodu pokojové teploty, někdo dokonce i vodu studenou. Každý postup má své výhody. Teplá voda lépe a rychleji uvolňuje hleny zachycené v nosních dírkách a uklidňuje, studená voda naopak povzbuzuje a otužuje.

Abyste provedli Džala Néti, zaveďte nástavec konvičky (“lóty”) například do levé nosní dírky. Kuželovité zakončení hrdla konvičky napomáhá jejímu důkladnému utěsnění. Hlavu poté skloňte napravo a nechte vodu vtékat do nosu, sama vyteče druhou nosní dírkou. Postup opakujte i na druhou stranu. Důležité je během celého postupu ponechat otevřená ústa, ať dýcháte nebo ne.

 

Screen Shot 01-19-17 at 08.39 PM

 

Po Džala Néti je velice důležité nosní dírky i dutiny vysušit. Nejprve skloňte hlavu a nechte zbytek vody z nosních dírek vytéci. Vysoušení se provádí tím, že se provětrají.

V mírném předklonu několikrát za sebou přiměřeně silně vypuďte vzduch z obou nosních dírek, totéž proveďte s úklonem hlavy na jednu a druhou stranu, vždy s jednou nosní dírkou uzavřenou prstem. Opakujte do té doby, než pocítíte, že jsou nosní dírky suché a v dutinách nezůstává voda. I zde je třeba jistá umírněnost, příliš prudké vypuzování vzduchu může zapříčitit, že voda se dostane hlouběji do dutin a déle pak trvá než opět vyteče.